bg

Jak zlecić bezpieczny przelew internetowy?

Płacenie w sieci: przelew internetowy

E-banking zaczyna wypierać tradycyjną bankowość. Przelewy internetowe są wygodniejsze i szybsze od tych robionych na poczcie albo w filii banku. Możemy zlecać je z dowolnego miejsca na świecie przy użyciu smartphone’a. Z drugiej strony, wiążą się one z pewnym ryzykiem. Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej.

 

Jak działa przelew internetowy?

Przelew online umożliwia niemal natychmiastowe przekazanie środków do odbiorcy. Jak to możliwe? Umożliwiają to operatorzy płatności internetowych, czyli firmy takie jak: Przelewy24 i PayU. Gdy kupujesz coś w sklepie online, to właśnie na ich stronę kieruje Cię przekierowanie. To miejsce, w którym wpisujesz np. numer BLIK, nazywa się potocznie bramką. Tak więc przelewy internetowe opierają się na współpracy sklepów i operatorów płatności. Czy wiąże się to z jakimś ryzykiem?

 

Ostateczna ochrona z ubezpieczeniem cybernetycznym

 

Ryzyka związane z przelewami internetowymi

Wynikają one przede wszystkim z faktu, że do przelewu internetowego trzeba podawać swoje dane. Zawsze wtedy, gdy udostępniasz informacje, takie jak numer karty, konta w banku lub nawet swoje imię i nazwisko, musisz zachowywać szczególną ostrożność. Zwracaj uwagę na nazwę witryny – sprawdź, czy znajduje się przy niej ikona kłódki oznaczająca, że Twoje połączenie nie zostało przechwycone przez stronę trzecią.

 

Ulubiony sposób płatności w Internecie – BLIK

W 2019 r. Polacy po raz pierwszy płacili za zakupy online częściej BLIKiem niż kartą. Nic dziwnego! Ta opracowana w 2013 r. metoda płatności pod każdym względem zdaje się przewyższać inne sposoby. BLIK jest szybki, wygodny i bardzo bezpieczny. Żeby zapłacić nim online nie musisz podawać danych swojej karty, ani nawet imienia nazwiska. Wystarczy wygenerować 6-cyfrowy kod, a następnie zatwierdzić go w aplikacji mobilnej banku.

Co więcej, można przy jego pomocy zlecać przelewy Internetowe w jeszcze łatwiejszy sposób, ponieważ nie wymagają to nawet znajomości numeru konta odbiorcy – wystarczy numer telefonu. Z całą pewnością można stwierdzić, że BLIK zrewolucjonizował płatności w Internecie.

 

Jak zlecać przelewy internetowe?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, to bardzo proste. Dzisiaj prawie każdy bank daje swoim klientom taką możliwość. Wystarczy zalogować się do swojego serwisu online na komputerze lub do aplikacji mobilnej. W celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa banki wprowadziły podwójne uwierzytelnienie przy przelewach online. Aby z niego skorzystać, najczęściej trzeba połączyć swoje konto z numerem telefonu, e-mailem oraz aplikacją.

 

Poznaj wygodne ubezpieczenia online!

 

Jakie są ograniczenia związane z przelewem internetowym?

Może zaskoczyć Cię fakt, że właściwie ich nie ma. O ile masz zasięg i smartphone’a z aplikacją pod ręką, możesz zlecać je 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Poza tym przelew internetowy nie różni się od tego w banku. Pamiętaj jednak – zlecenie go online nie znaczy, że suma znajdzie się na koncie odbiorcy natychmiastowo. Jeżeli przesyłasz pieniądze do kogoś z Twojego banku, zwykle otrzyma on je niemalże w tej samej chwili. W przypadku klientów innych instytucji finansowych – przelew internetowy może iść nawet 3 dni robocze.

Najczęściej zadawane pytania

Ani natychmiastowego przelewu internetowego, ani przelewu BLIK nie można cofnąć. W przypadku omyłkowego przelania środków na niewłaściwe konto, można uzyskać od banku dane personalne odbiorcy, które posłużą do wytoczenia powództwa w sądzie o zwrot sumy.
Wystarczy zalogować się do aplikacji bankowej, a następnie zarejestrować numer telefonu, aby zlecać przelewy internetowe BLIKiem.