Oprogramowanie antywirusowe – pierwsza linia obrony
Prototypy oprogramowań antywirusowych powstały już w latach 80-tych jako reakcja na pierwsze wirusy. To, co na początku stanowiło zabawę programistów, szybko przerodziło się w dynamiczny wyścig zbrojeń. Dzisiaj ryzyka cybernetyczne są bardziej powszechne niż kiedykolwiek. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy antywirusy komputerowe zapewniają wystarczającą ochronę.
Jak działa oprogramowanie antywirusowe?
Na początku antywirusy opierały się na prostym oprogramowaniu zdolnym do wykrywania określonych wirusów w oparciu o bazy sygnatur, czyli fragmentu kodu wirusa niezbędnego dla jego funkcjonowania. Niestety z biegiem lat malware (złośliwe oprogramowania) stały się dużo bardziej zaawansowane i skanowanie sygnatur nie wystarcza do skutecznej ochrony. Jakie modyfikacje wprowadzili programiści do antywirusów komputerowych w celu zwiększenia ich skuteczności?
Przełomem dla oprogramowania antywirusowego okazały się dwie techniki wykrywania malware – heurystyka i analiza behawioralna. Na czym polegają? Heurystyka opiera się na wykorzystywaniu narzuconych z góry wytycznych do rozwiązywania niekonwencjonalnych problemów. Dzięki temu antywirusy stosujące mogą wykryć także te złośliwe oprogramowania, których sygnatury są nieznane.
Oprogramowanie antywirusowe wyposażone w technikę analizy behawioralnej obserwuje kod, poszukując nietypowych zachowań, które mogłyby wskazywać na to, że mamy do czynienia z malware. Dzięki temu, że nie opiera się ona na znajomości sygnatur, umożliwia wykrycie złośliwego oprogramowania nawet wtedy, gdy pojawia się ono na cyfrowej scenie po raz pierwszy.
Tak więc odpowiedź na pytanie, jaki program antywirusowy wybrać, jest następująca – korzystający zarówno z technik heurystyki, jak i analizy behawioralnej.
Poznaj szybkie i wygodne ubezpieczenie online!
Darmowy antywirus – czy może być skuteczny?
Tak, wiele z darmowych antywirusów korzysta z tych samych oprogramowani co ich płatne odpowiedniki. Jeżeli zależy Ci na podstawowej ochronie i nie chcesz wydawać nawet złotówki, to może być niezłe rozwiązanie. Z drugiej strony, wybierając pełną wersję płatnego oprogramowania antywirusowego, masz większą szansę na korzystanie z najnowszej wersji kodu, która ochroni Cię przed większą ilością ataków cybernetycznych. Co więcej, czasami w pakiecie to takich antywirusów dołączone są dodatki, takie jak VPN czy niszczarka plików.
Wróćmy jeszcze na chwilę do darmowych antywirusów. Mają one jeszcze dwie zasadnicze wady: reklamy i potencjalne wykorzystywanie Twoich danych. Skoro nie płacisz za oprogramowanie antywirusowe, jego właściciele muszą na czymś zarabiać. Pierwsza opcja jest co najwyżej niewygodna – w końcu nikt nie lubi uporczywych reklam. Druga budzi więcej zastrzeżeń. Niektóre darmowe antywirusy zarabiają na zbieraniu danych użytkowników i sprzedawaniu ich zewnętrznym firmą. Zanim pobierzesz którekolwiek z nich, przeczytaj dokładnie regulamin, aby dowiedzieć się, czy Twoje dane są bezpieczne.
Firewall – co to i czy musisz go mieć?
Firewall jest oprogramowaniem, którą powinien mieć każdy komputer podłączony do Internetu. Stanowi on bezpieczną blokadę pomiędzy Twoją, lokalną siecią a siecią zewnętrzną. To dzięki niemu inni użytkownicy nie mają dostępu do Twojego systemu. Warto zauważyć, że Firewall nie jest oprogramowaniem antywirusowym – nie ma za zadanie rozpoznać malware. Stanowi on tylko niezbędne i najbardziej podstawowe zabezpieczenie przed zagrożeniami cyfrowymi.
Ubezpieczenie cybernetyczne – ostatnia deska ratunku
Co jeżeli oprogramowanie antywirusowe nie zadziała? Niestety nawet najlepsze systemy potrafią zostać oszukane przez nowoczesne wirusy. Co więcej, zdarzają się też błędy ludzkie, które znacząco zmniejszają bezpieczeństwo. Aby uniknąć poważnych szkód, warto sięgnąć po ubezpieczenie cybernetyczne. To unikalny sposób na zabezpieczenie się przed skutkami ataków hakerskich, kradzieży danych i innych zagrożeń cyfrowych. Dowiedz się więcej, klikając w ten link!