bg

Bezpieczeństwo z weryfikacją dwuetapową

Weryfikacja dwuetapowa cyberbezpieczeńśtwo

Dzisiaj w Internecie robimy praktycznie wszystko – od oglądania filmików po zlecanie przelewów. Szczególnie wtedy, gdy korzystamy z usług bankowych, warto zadbać o dodatkowe bezpieczeństwo. Jednym z najlepszych sposobów na to jest weryfikacja dwuetapowa. Dowiedz się więcej!

 

Na czym polega weryfikacja dwuetapowa?

Nazwa ta pochodzi od angielskiego terminu two-factor authentication, inne nazwy to uwierzytelnianie dwuskładnikowe i logowanie dwuetapowe. Polega ono na ochronie konta na dwa sposoby, co sprawia, że dużo trudniej jest się na nie włamać. Warto używać weryfikacji dwuetapowej do zabezpieczenia usług bankowych online lub wtedy, gdy używamy tego samego hasła w kilku serwisach i obawiamy się o jego skuteczność.

 

Dodatkowa ochrona z ubezpieczeniem cybernetycznym

 

Jakie zabezpieczenia wchodzą w skład weryfikacji dwuetapowej?

Tak jak wspomnieliśmy, logowanie dwuetapowe składa się z przynajmniej dwóch zabezpieczeń konwencjonalnych. Oto najczęściej stosowane środki bezpieczeństwa, które wchodzą w jego skład:

  • Login i hasło: jeden z najskuteczniejszych sposobów na zabezpieczenie się w sieci. Unikalny login oraz mocne hasło sprawią, Twoje dane będą bardzo dobrze chronione. Dowiesz się więcej o silnych hasłach TUTAJ (LINK).
  • Link weryfikacyjny: najczęściej stosowane zabezpieczenie weryfikacji dwuetapowej Google’a (ze względu na powszechność usługi gmail). Przy próbie logowania strona przesyła link na Twój email, którego kliknięcie zapewnia uzyskanie dostępu do strony.
  • Kod SMS: drugie często spotykane zabezpieczenie. Strona, na którą próbujesz się zalogować, wysyła na Twój numer telefonu kod aktywacyjny. Należy wpisać go w okno logowania, aby uzyskać dostęp.
  • Biometra: najnowocześniejszy sposób na dodatkowe zabezpieczenie w uwierzytelnianiu dwuskładnikowym. Na czym polega? Strona logowania wymaga od Ciebie potwierdzenia tożsamości poprzez zeskanowanie określonej części ciała na smartfonie. Zwykle jest to palec albo twarz, ale czasami możliwa jest także weryfikacja głosowa.

Kiedy warto wykorzystywać weryfikację dwuetapową?

Tak jak zaznaczyliśmy wcześniej, logowanie dwuetapowe jest świetnym wyborem wtedy, gdy chcesz mieć pewność, że nikt nie włamie się na Twoje konto. Co ważne, nie musi to oznaczać większych utrudnień. Weryfikacja dwuetapowa gmailem jest już powszechna na wielu stronach, natomiast inne zabezpieczenia wymagają tylko posiadania smartfona z czytnikiem biometrycznym (co dzisiaj właściwie jest standardem).

 

Poznaj wygodne ubezpieczenia online!

 

Przed czym chroni weryfikacja dwuetapowa?

Choć złamanie mocnego hasła przy użyciu tzw. ataku brutalnego polegającego na wykorzystaniu silnego komputera do wygenerowania dużej ilości haseł w krótkim czasie jest raczej nieskuteczne, można je wykraść innymi sposobami. Właśnie przed takim niebezpieczeństwem chroni Cię weryfikacja dwuetapowa. Nawet jeżeli haker zdobędzie login i hasło, nie zinfiltruje Twojego konta, jeżeli nie zatwierdzisz jego próby logowania. Co więcej podłączenie uwierzytelnienia dwuskładnikowego do konta oznacza, że jest ono połączone z innymi usługami (najczęściej Google). Daje to możliwość odzyskania hasła w przypadku jego zapomnienia.

Najczęściej zadawane pytania o weryfikację dwuetapową

W ustawieniach swojego konta należy przejść do zakładki "Bezpieczeństwo i logowanie", a wybrać opcję "Uwierzytelnianie dwuskładnikowe" i ją wyłączyć. Przy dezaktywacji weryfikacji dwuetapowej Facebook poprosi o potwierdzenie tożsamości.
2fa to skrót od angielskiego "Two-factor authentication". Po polsku oznacza weryfikację dwuetapową albo uwierzytelnianie dwuskładnikowe.
To synonim do autoryzacji dwuetapowej. Polega na podwójnym zabezpieczeniu konta, np. przez hasło i potwierdzenie telefonem.